Інтерпретація образу Богдана Хмельницького у романі Ліни Костенко “Берестечко”

Digital Anarchist
2 min readJun 2, 2020

--

Роман у віршах «Берестечко» — неперевершений твір видатної української поетеси Ліни Костенки. Цей роман присвячений поразці війська Богдана Хмельницького під Берестечком 1651 року. Він осмислює причини поразки, її роль в житті українського суспільства та відповідальність Б. Хмельницького за свої вчинки.

Твір написаний у вигляді монологу Хмельницького, який акцентує увагу не на тактичних прорахунках (коли, наприклад, гетьман, залишивши своє військо, кинувся навздогін за зрадником ханом Гіреєм), а на аналізі глибинних причин поразки, пов’язаних з національною ментальністю, українською історією. Гетьман на наших очах переживає трагедію поразки. Саме монолог дає нам змогу зрозуміти суб’єктивну позицію героя, зрозуміти його певні вчинки крізь призму авторської свідомості у тексті.

«Усім чужі. Для світу незначущі.
Чи що ніяк не вирвемось самі.
Чи що у нас сусіди загребущі.
Ми, вільні люди вільної землі,
Тавро поразки маєм на чолі»

Сюжет роману — це спогади гетьмана. Саме спогади переплели давні й недавні, приватні та загальноукраїнські події. Спогади одночасно зображують Богдана великим гетьманом, що здатен підняти країну з руїн, та людиною, що має свої драмами, слабкості, помилки. Ліна Костенко показує усі душевні стани Хмельницького — від депресії до воскресіння. Він згадує все, що сталося, щоб зрозуміти одне: “Усе ж було за нас. Чому ж програли ми?”

Проте роман не зовсім про Богдана Хмельницького. Він про українську націю, яка відрізняється від інших. Гірка “наука поразки” спонукає гетьмана до пошуку національних “хвороб” — і він напружено, з досадою, а то й сарказмом розмірковує над ними у своєму монолозі. Про брак духу в критичних ситуаціях, розмноження сепаратистів, завжди готових перекинутися до ворога (“Один за тебе умре. Другий тебе продасть. Третій не знає, хто його мати”); “кляту щирість”, яка дорівнює простодушності й наївності. Але найчастіше — про брак єдності, метушню довкола булави і “мискоборство”: «Є боротьба за долю України. Все інше — то велике мискоборство»

Таким чином Ліна Костенко майстерно зобразила актуальні проблеми українського народу через монолог Богдана Хмельницького. Головним образом є не Богдан Хмельницький, а український народ, який він уособлює.

--

--

Digital Anarchist
Digital Anarchist

Written by Digital Anarchist

Blogger, writer, enthusiast from Ukraine. Everything I publish is worth your time.

No responses yet