Які проблеми є спільними для роману «Берестечко» та статті «Гуманітарна аура нації» Ліни Костенко?

Digital Anarchist
2 min readJun 2, 2020

--

Проблематика роману «Берестечко» та статті «Гуманітарна аура нації» дуже схожі. Майже однакові. Це брак духу в критичних ситуаціях, розмноження сепаратистів, простодушність й наївність, брак єдності та метушня довкола влади. Незважаючи на те, що роман був написаний задовго до статті, проблеми української нації не змінилися. У романі «Берестечко» Ліна Костенко акцентує увагу на брак єдності та метушню довкола влади. У статті — на кризу нації, яка тривала більше 3 століть під впливом імперії та «колиски братніх народів». Але головна тема — аура нації. У той час, коли всі країни світу мали свою неповторну і незабутню ауру нації, Україна на час написання статті, досі не мала.

Як не мала й можливості її створити упродовж минулих 300 років. «Україна була у складі імперії, вона робила свій імідж на експорт, коригувала систему ідеологічних дзеркал, створювала ілюзію своєї, а відтак і нашої, присутності у світі. Насправді ж ми були на світовій сцені лише по цей бік залізної завіси. Чманіли в ідеологічній риториці, самі собі аплодували, не бракувало й запевнень, що ми великий народ, носії передових ідеалів, що у нас всесвітньо відомий Шевченко»

Увесь цей час українську націю знищували, репресували, асимілювали, морили голодом, називали “націоналістами”, “сепаратистами”, “зрадниками” — це все негативно вплинуло на націю та її ауру в цілому. Досить довго Україну плутали разом із Росією, більш того українську мову називали суржиком(у деяких західних видавництвах). Як можна говорити про українську ауру нації, якщо фальшиві зірки шоу-бізнесу або політики пропагандували у маси сумнівні гасла типу “національна ідея не”, “так історично склалося”, “наш народ не готовий”, “друга державна мова” і т. п. Саме цих людей можна порівняти з «сепаратистами», які описані в романі «Берестечко».

Щодо браку духу у критичних ситуація, Ліна Костенко приводить приклад прийняття формули Кравчука: “Маємо те, що маємо”. Ніхто навіть не спробував змінити ситуацію. Саме через брак духу у критичних ситуаціях відбулися некеровані взаємні звинувачення, рефлексії проти історії України та її видатних діячів, що негативно вплинули на націю та її ауру.

Тож, незважаючи на те, що роман «Берестечко» був написаний задовго до статті «Гуманітарна аура нації», проблематика цих творів дуже схожа, і в першу чергу, це криза нації, яка тривала більше 3 століть під впливом імперії та «колиски братніх народів» і через яку українська нація досі не має власну ауру.

--

--

Digital Anarchist
Digital Anarchist

Written by Digital Anarchist

Blogger, writer, enthusiast from Ukraine. Everything I publish is worth your time.

No responses yet