“Нестерпна легкість буття” М.Кундера — мої враження
“Нестерпна легкість буття” — мені здавалося, що за цією назвою має бути щось світле, легке, хемінгуеївське; поєднання слів “нестерпна”, “легкість” і “буття” чомусь народжувало у мене образ сивого старця з добрими розуміючими очима й іронічною посмішкою.
Але ось біда — після прочитання ніяких сивих старців я не виявив.
Чоловіки і жінки, опис їх складних і заплутаних взаємин, дослідження любові і вірності, — не дуже й рідкісна тема. Про це ж і Кундера: головних персонажів четверо, двоє жінок, двоє чоловіків. Тереза, Томаш, Сабіна, Франц. Тереза любить Томаша, Томаш любить Терезу, але зрідка спить зі своєю коханкою, Сабіною, яку любить Франц. Чому Тереза, знаючи про зради Томаша, продовжує жити з ним і любити його? Чому Томаш, люблячи Терезу, не припиняє їй змінювати, хоча знає, що це розбиває їй серце? Чому успішний Франц кинув заради Сабіни дружину і дочку, і навіть коли Сабіна кинула його, не переставав її любити? Чеський письменник, який є одним із найбільш популярних в світі, освічений, розумний, створив цікавий твір для знайомства з речами, які він осугнув своїм розумом.
“Роман — не авторська сповідь, а дослідження того, чим є людське життя в тій пастці, в яку перетворився світ”, — говорить Кундера. Світ — пастка, — каже Кундера, і для мене цим все сказано. Антитеза тяжкість-легкість, розглянута в контексті “тяжкість — погано, легкість — добре”, застаріла, недійсна. Погано — все. Світ — пастка, людина недосконала, і у неї немає сил боротися зі своїми слабкостями. Ми всі помремо, пройшовши низку зрад, а якщо і буде на нашій дорозі щастя, то воно буде рідкісним, недовгим і болісним.
Такий підхід, такий погляд на життя і її складові має місце бути. Я впевнений, він до душі багатьом, більш того, серед своїх близьких друзів я знайшов двох, хто в результаті своїх власних роздумів прийшли до того ж висновку, що і Кундера. “Небо сіре, вода мокра, все життя — лайно”, — всі ми, рано чи пізно, дозріваємо до цієї мудрості. Але хтось зупиняється на цьому, хтось навіки зростається з цим настроєм, гордо, як прапор, несучи свій нонконформізм, своє неприйняття цього світу. Непомітно метою їх існування стає доказ того, що життя — жорстока і несправедлива пастка, з якої якщо і існує вихід, то закінчується він капканом.